02186086361
02186086278

09128382343

اندازه گیری ویسکوزیته، روش اندازه گیری ویسکوزیته، انواع ویسکومتر یا ویسکوزیمتر

/images/product/master/2019-05-22_12-56-09_32.jpg

از نظر یک فرد معمولی ویسکوزیته میزان ضخامت یک مایع است ، نظیر زمانی که منتظر بیرون آمدن سس کچاپ از یک بطری هستیم . البته ، دما جریان کچاپ را تحت تاثیر قرار می دهد . در دمای اتاق ، جریان یافتن کچاپ به نسبت زمانی که از یخچال بیرون آورده می شود بسیار ساده تر است .
تعریف ویسکوزیته
با این وجود ، تعریف دقیق تر ویسکوزیته عبارت است از : ویسکوزیته اندازه گیری مقاومت یک مایع نسبت به جریان یافتن ، یا دقیق تر بخواهیم بگوییم ، نسبت نیروی مورد نیاز برای غلبه بر اصطکاک داخلی بین لایه های مایع ( استرس برشی ) به تغییر در سرعت بین لایه های مایع ( گرادیان سرعت ) است .
سِر آیزاک نیوتن مطالعات مربوط به ویسکوزیته را در رابطه با قانون دوم حرکت خود انجام داد ( F = ma ) . یک مایع نیوتنی به خاطر داشتن یک ویسکوزیته ی پایدار حتی با وجود تغییرات در سرعت برشی مشهور است ، از این دست مایعات می توان آب را نام برد . یک مایع غیر نیتونی به دنبال تغییر در سرعت برشی و دما با تغییر ویسکوزیته روبرو می شود و بنابراین می توان کچاپ را مثال زد . تغییرات ویسکوزیته در پاسخ به استرس برشی ایجاد شده شکل می گیرند ، نظیر زمانی که بطری پلاستیکی برای بیرون آمدن کچاپ فشرده می شود . در کاربرد های عملی ، اکثریت اندازه گیری های ویسکوزیته شامل مایعات غیر نیوتنی می شود .

علت اندازه گیری ویسکوزیته
دانستن ویسکوزیته یک مایع می تواند کاملا مهم باشد . بسیاری از اندازه گیری های کنترل کیفی مبتنی بر ویسکوزیته هستند . به عنوان مثال ، به منظور حفظ کیفیت ثابت یک کچاپ ، تولید کننده بایستی ویسکوزیته را در سطح مناسبی نگه دارد تا مصرف کننده ی نهایی با محصولی که می خواهد روبرو شود . رنگ بایستی به شکل درستی پاشیده شود ، ولی نبایستی از قلم مو چکه کند . جوهر بایستی از سر خودکار به شکل دقیقی بیرون آید . در موارد دیگر ، زمان طراحی و مهندسی تجهیزات و سیستم ها بایستی ویسکوزیته را مد نظر داشت تا این اطمینان به وجود آید که عملکرد آن ها طبق نیاز است . اندازه ی پمپ ها و میکسر ها وابسته به طراحی و قدرت تجهیزات در کنترل و مدیریت ویسکوزیته اعمال شده است .

انواع ویسکوزیته
ویسکوزیته را در مقادیر زیر در نظر بگیرید : پویا ( dynamic ) و جنبشی ( kinematic ) . ویسکوزیته ی جنبشی نسبت ویسکوزیته ی یک جریان به چگالی آن یا مقاومت یک مایع به جریان یافتن تحت گرانش است . ویسکوزیته ی پویا نسبت بین استرس برشی به کار برده شده و نسبت برش یک مایع یا اندازه گیری مقاومت نسبت به جریان یک مایع است . زمانی که تنها کلمه ی ویسکوزیته استفاده می شود ، منظور ویسکوزیته ی پویا است .

روش اندازه گیری ویسکوزیته
فناوری های بسیار متفاوتی برای اندازه گیری ویسکوزیته برای انواع مختلف مایعات و واحد های اندازه گیری ، استفاده می شوند :

ویسکومتر توپ سقوطی ( ویسکومتر سقوطی )
ویسکومتر های توپ سقوطی ویسکوزیته مایعات را اندازه می گیرند و بعضی از واحد ها هم چنین می توانند ویسکوزیته ی گاز ها را اندازه بگیرند . بنیاد به کار گرفته شده در اسم آن ها توضیح داده شده است . معادله ای به منظور محاسبه ی ویسکوزیته بر اساس زمانی که طول می کشد یک کره از میان یک لوله با استفاده از نیروی گرانش عبور کند ، به کار گرفته می شود . تکرار این فرآیند به منظور ایجاد یک مقدار میانگین بهترین نتایج را به دست می دهد . طراحی ، که شامل محاسبات گوناگونی می شود ، به این ابزار اجازه می دهد که در طیف های وسیعی با نتایج قابل تکرار ، کار کنند .

فنجان ویسکوزیته ( کاپ ویسکوزیته )
اشکال مختلفی از فنجان های ویسکوزیته از گرانش به منظور اجازه به جریان یافتن یک مایع از میان یک روزنه ی قرار گرفته در انتهای یک مقدار دقیق ، استفاده می کنند که در طول زمان به منظور محاسبه ی مقدار ویسکوزیته می تواند اندازه گیری شود . متداول ترین فنجان های ویسکوزیته عبارتند از کاپ های Ford, Ford Dip و Zahn . زمان استفاده از روغن های استاندارد به منظور تایید کالیبراسیون بایستی دمای نمونه مد نظر گرفته شود . این فنجان های از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نتایج بسیار قابل اعتمادی به وجود می آورند . گرچه ، آن ها نیاز به تولرانس شدیدی بر روی دمای نمونه دارند و کاربر باید با دقت نتایج را استفاده و ثبت کند .

کانسیستومتر ( قوام سنج )
کانسیستومتر یک کانال فلزی با درجه بندی هایی است که مواد چسبنده را همان طور که در شیبی تحت وزن خود جریان می یابند ، تحت اندازه گیری قرار می دهد . از کانسیستومتر ها به طور کلی به منظور اندازه گیری ویسکوزیته رنگ به منظور کسب اطمینان از مطابقت داشتن آن با ویژگی های نظامی استفاده می شود . کانسیستومتر هم چنین برای بسیاری از کاربرد های غذایی نظیر شربت ها ، ژله ها و سس ها و هم چنین مواد شیمیایی آزمایشگاهی به خوبی استفاده می شوند . پیوستگی ، ویسکوزیته و سرعت های جریان را همگی می توان با استاندارد های وضع شده مطابقت و تایید کرد . کانسیستومتر در واقع به طور مستقیم ویسکوزیته را اندازه نمی گیرد بلکه اندازه گیری آن بر اساس این است که مایع به چه میزان در یک مسیر شیب در یک بازه ی زمانی مشخص به جریان خواهد افتاد . این قضیه را می توان به ویسکوزیته با استفاده از استاندارد های وضع شده ارتباط داد . کاربران می توانند استاندارد و شیوه های کاری خاص خود را برای محصول تحت آزمایش ، وضع کنند . با آن که از کانسیستومتر ها نمی توان برای تمامی نمونه ها استفاده کرد ، هزینه های نگهداری پایین و سهولت استفاده ، آن ها را بسیار محبوب کرده است .

ویسکومتر شیشه ای مویین
ویسکومتر های شیشه ای مویین به طور کلی در ارتباط با روش های تست استفاده می شوند تا از استاندارد خاصی از ASTM ( سازمان بین المللی استاندارد ) پیروی شود . طیف وسیعی از ویسکومتر های شیشه ای مویین موجود هستند از جمله Ubbelhode, Cannon-Fenske ، BS/IP/RF U-tube و Zeitfuchs . این ابزار معمولا در ارتباط با حمام های ویسکوزیته برای حفظ یک دمای پایدار استفاده می شوند . هزینه ی کم این ابزار و دقت آن ها باعث می شود انتخاب مطلوبی برای اندازه گیری ویسکوزیته جنبشی در کاربرد هایی نظیر آسفالت سازی ها ، خون و پلاسما ، چرب کننده و سوخت ها ، رنگ ها و پلیمر ها باشند .

ویسکومتر لرزشی دو شاخه
ویسکومتر های لرزشی دو شاخه با داشتن یک سطح قرائت یک درصدی ، سطح بالایی از دقت را ارائه می دهند . آن ها با حذف جریان الکتریکی محرک مورد نیاز برای تشدید دو صفحه سنسور در فرکانس ثابت ، ویسکوزیته را اندازه می گیرند . در مقابل با بسیاری از ابزار گذشته ، نمایشگر دیجیتال قرائت ها باعث می شود که تناقض های ناشی از لرزش کاربر در طول کار ، از بین برود . نمونه های با اندازه ی کم 10 تا 35 میلی لیتری و قابلیت وجود اینترفیس کاربری از ویژگی های بارز این ویسکومتر ها هستند .

ویسکومتر چرخشی
ویسکومتر های چرخشی به خوبی طیف وسیعی از اندازه گیری را به صورت میلیون ها سانتی پویز ( واحد ویسکوزیته ) جا می دهند و مدلی از ویسکومتر محسوب می شوند که همه کاره هستند . قرائت دیجیتالی ویسکوزیته و سهولت استفاده از آن ها هم چنین دقت بالایی را فراهم می کند . زمانی که اسپیندل و rpm به صورت بهینه تنظیم شده باشند ، یک روش کاری آزمایشی نوشته شده توسط کاربر می تواند تضمینی برای کسب نتایج نامتناقض باشد . همان طور که اسپیندل در میان مایع می چرخد ، یک حسگر گشتاور مورد نیاز برای حفظ حرکت اسپیندل در یک حرکت ثابت را می خواند . این سرعت در نسبت با ویسکوزیته قرار دارد که تبدیل به یک مقدار اندازه گیری می شود . واحد های پیشرفته شامل نرم افزاری می شوند که نمودار ها و گراف ها را تولید و هم چنین از داد ها گزارش گیری می کند . اطلاعاتی که در گزارش لحاظ می شوند شامل تعداد اسپیندل ، سرعت rpm ، دمای نمونه و حجم می شود . کاربران ممکن است هم چنین درصد گشتاور و گرانش خاص مایع را دنبال کنند .

قیمت ویسکومتر
برای اطلاع از قیمت ویسکوزیمتر آزمایشگاهی می توانید در فرم زیر درخواست خود را با جزئیات ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایندمطالب

اندازه گیری ویسکوزیته، روش اندازه گیری ویسکوزیته،  انواع ویسکومتر یا ویسکوزیمتر

1398-03-01

اندازه گیری ویسکوزیته، روش اندازه گیری ویسکوزیته، انواع ویسکومتر یا ویسکوزیمتر

از نظر یک فرد معمولی ویسکوزیته میزان ضخامت یک مایع است ، نظیر زمانی که منتظر بیرون آمدن سس کچاپ از یک بطری هستیم . البته ، دما جریان کچاپ را تحت تاثیر قرار می دهد . در دمای اتاق ، جریان یافتن کچاپ به نسبت زمانی که از یخچال بیرون آورده می شود بسیار ساده تر است . تعریف ویسکوزیته با این وجود ، تعریف دقیق تر ویسکوزیته عبارت است از : ویسکوزیته اندازه گیری مقاومت یک مایع نسبت به جریان یافتن ، یا دقیق تر بخواهیم بگوییم ، نسبت نیروی مورد نیاز برای غلبه بر اصطکاک داخلی بین لایه های مایع ( استرس برشی ) به تغییر در سرعت بین لایه های مایع ( گرادیان سرعت ) است . سِر آیزاک نیوتن مطالعات مربوط به ویسکوزیت بیشتر ...

انواع جنس ظروف آزمایشگاهی در تجهیزات آزمایشگاهی ، انواع تجهیزات آزمایشگاهی ، خرید تجهیزات آزمایشگاهی

1397-12-06

انواع جنس ظروف آزمایشگاهی در تجهیزات آزمایشگاهی ، انواع تجهیزات آزمایشگاهی ، خرید تجهیزات آزمایشگاهی

انواع جنس ظروف آزمایشگاهی در تجهیزات آزمایشگاهی شیشه های آزمایشگاهی از جنس های مختلفی ساخته می شوند که بسته به مشخصات شان تحمل دمایی بین ۵۰ تا ۷۰۰ درجه سانتیگراد را دارند. ظروف آزمایشگاهی شیشه ای در تجهیزات آزمایشگاهی از متریال های مختلفی مانند بوروسیریکات، شیشه شکری، آلومینیوم اکسی نیتریل، soda-lime، آکریلیک ، پیرکس و کوارتز ساخته می شوند که پر استفاده ترین های آنها، شیشه بوروسیلیکاتی، سودا و کوارتز هستند. شیشه آلات سودا لایم، دارای ۷۰-۷۴ درصد سیلیکا هستند و همچنین در آنها آهک و کلسیم کربنات نیز موجود است. با اضافه کردن مواد خاصی، میتوان خواص خاصی را به شیشه داد. ایرادات برند شیشه آلات آزم بیشتر ...

تجهیزات آزمایشگاه نفت ، گاز و  پتروشیمی

1397-09-24

تجهیزات آزمایشگاه نفت ، گاز و پتروشیمی

تجهیزات آزمایشگاه نفت ، گاز و پتروشیمی ابزارهایی که مربوط به آزمایشگاه های پتروشیمی و نفت و گاز میشوند ابزارهایی متدوال هستند و از آنها برای انجام تست محصولات و اجزای تشکیل دهنده محصولاتی همچون روغن خام ، گاز ، سوخت ، نفت خام ، روغن استفاده میشود. به طور کل ابزارهایی که در بخش های نفت و گاز و پتروشیمی عایق الاستومری کاربرد دارند به دو دسته تقسیم می شوند : 1. تجهیزات بدون حرکت و ساکن(ثابت) : مثل منبع های ذخیره 2. تجهیزات چرخشی (دوار) : مثل پمپ، توربین و کمپرسور با توجه به این موضوع که این نوع ابزارها در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی کاربردهای وسیعی دارند انتخاب و خرید آنها بسیار حساس است بیشتر ...

تقطیر دین استارک (Dean Stark)

1397-05-24

تقطیر دین استارک (Dean Stark)

دانستن مقدار آب موجود در نفت خام در پالایش، خرید، فروش و انتقال فراورده های نفتی مهم است. مقدار آب تعیین شده با این روش جهت تصحیح حجم نهایی در حفظ انتقال محصول، می تواند مورد استفاده قرار گیرد. در روش تقطیر دین-استارک (Dean Stark)، مقدار آب موجود در فراورده های نفتی و مواد قیری در رنج 0 تا 25% حجمی سنجش می شود. در این روش نمونه مورد آزمون با جریان برگشتی با حلال غیر قابل امتزاج با آب حرارت داده شده و حلال همراه با آب موجود در نمونه تقطیر می شود. آب و حلال متراکم شده و به طور مداوم در جمع کن (ترپ) جدا می شوند. آب در قسمت مدرج ترپ جمع شده و سنجش می شود و حلال به ظرف تقطیر بر می گردد. بیشتر ...

رطوبت سنج خاک TDR

1397-02-02

رطوبت سنج خاک TDR

TDR یا Time-Domain Reflectometry یک تکنیک اندازه گیری است که خواص دی الکتریک و الکتریک وابسته به فرکانس موادی چون خاک، چوب و ... را به میزان رطوبت موجود در این مواد مرتبط می سازد. این روش عمدتاً شامل قراردادن یک پراب (سنسور) در ماده مورد تست (عموماً خاک) و اعمال آنالیز تشکیل موج به منظور تعیین میانگین میزان رطوبت در طول سنسور است. میزان رطوبت خاک اندازه گیری شده در روش TDR، معمولاً به صورت درصد حجمی آب موجود درخاک گزارش می شود و کالیبراسیون تجهیزات TDR بر اساس دو نقطه High (خاک اشباع شده از آب) و Low (نقطه خشکی) صورت می گیرد. این روش در حال حاضر یکی از سریعترین و دقیقترین روشهای رطوبت سنجی خ بیشتر ...

دانسیتومتر (دانسیته سنج)

1396-12-06

دانسیتومتر (دانسیته سنج)

دانسیتومتر (دانسیته سنج) یکی دیگر از ابزارهای کاربردی آزمایشگاه دانسیته سنج یا دانسیتومتر نام دارد که درجهت تعیین مقدار دانسیته ی مایعات به صورت دیجیتال و اتوماتیک ساخته شده است .در آزمایش های متفاوتی از این دستگاه استفاده میشود . از پرکاربردترین متدهای اندازه گیری دقیق دانسیته، تعیین میزان چگالی از طریق اندازه گیری میزان نوسان جرمی ماده در یک حجم معین و ثابت است که به طور کلی به روش نوسانی (Oscillation) معروف است. در این روش فرض می شود که وزنه ای به انتهای یک میله چسبیده باشد که در اثر یک ضربه کوچک شروع به نوسان کند. هرچه جرم این وزنه بیشتر باشد، میزان نوسان آن آهسته تر و هرچه جرم کمتر میز بیشتر ...

سختی سنج (سفتی سنج) میوه

1396-12-06

سختی سنج (سفتی سنج) میوه

سختی سنج (سفتی سنج) میوه دستگاهی است که امروزه توسط مراکز تحقیقاتی کشاورزی و صنایع غذایی جهت بررسی و تشخیص درجه رسیدگی انواع مختلف میوه به منظور بهبود کیفیت و تعیین زمان مناسب ذخیره سازی و حمل و نقل به طور گستره ای مورد استفاده قرار می گیرد. میزان سفتی (سختی) بافت میوه بسته به شرایط کشت، آب و هوا، متد مورد استفاده کاشت و برداشت و غیره تغییر میکند و بنابراین طبقه بندی استاندارد جهانی برای این امر وجود ندارد. اما طبق بررسی های انجام شده در آلمان، این پارامتر برای میوه های نسبتاً سفت / سخت مانند سیب و گلابی بین 5.5 تا 7.5 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع (kg/cm2) و برای میوه های نرمی چون آلو بین 2. بیشتر ...

هیدرومتر

1396-12-06

هیدرومتر

هیدرومتر هیدرومتر ابزاری است از جنس شيشه كه درجه بندي آن براساس دانسيته يا دانسيته نسبي يا API است. نيروي شناوري نيرويي است كه سيال ساكن به جسم غوطه ور و يا شناور در سيال وارد مي كند. هيدرومترها براساس اصل شناوري درجه بندي شده اند. به همين منظور در انتهاي هيدرومتر ساچمه هاي سربي قرار دارد. براي درجه بندي هيدرومترها، موقعيت سطح آب مقطر روي شاخه هيدرومتر با علامت 1.00 مشخص مي شود كه مبين چگالي واحد است. دانسيته يك ماده تابع فشار و دما است كه براي مايعات تابعيت فشار در دماهاي بالا محسوس است. دانسيته، Sp.gr و API فاكتورهايي براي تعيين كيفيت و قيمت مواد نفتي هستند. همچنين دانسيته از نظر تعيين ار بیشتر ...

کروماتوگرافی گازی

1396-06-15

کروماتوگرافی گازی

بیشتر آنالیزهاي شیمیایی، شامل جداسازي اجزاء موجود در یک مخلوط می باشد و مهمترین روش براي چنین جداسازي برخی از اشکال کروماتوگرافی می باشد. کروماتوگرافی براساس پخش انتخابی اجزاء مختلف در بین 2 فاز پایه گذاري شده است. یکی از این فازها، فاز ساکن یا Stationary phase نامیده میشود که داراي سطح زیادي است و دیگري فاز متحرك یا mobile phase است. حرکت غیریکنواخت اجسام جداشونده به دلیل نابرابري دو نیروي متقابل محرکه و بازدارنده از طرف عامل جداکننده اساس کروماتوگرافی است که مجموعه نیروي محرکه و بازدارنده به نام عامل تفکیک کننده یا جداکننده نامیده میشود. کروماتوگرافی یکی از روشهاي فیزیکی براي جداکردن و خالص بیشتر ...

ویسکومتر چرخشی

1396-06-15

ویسکومتر چرخشی

زمانی که با یک سیال ویسکوز یا ویسکوالاستیک سر و کار داریم، می‌بایست اطلاعاتی در مورد رفتار رئولوژیکی آن بدانیم. این اطلاعات برای تصمیم گیری‌های مناسب در انتخاب شرایط فرایندی و یا شرایط کاربری لازم می‌باشند. یکی از مشخصه‌های رفتار رئولوژیکی، رابطه تنش و یا ویسکوزیته با سرعت برش می‌باشد. بدین معنا که می‌بایست منحنی جریان را در مقادیر مختلف از سرعت برش به دست آوریم. برای این منظور از ویسکومترهای متنوعی استفاده می‌شود که هر کدام بنابر شرایطی که دارند، کاربریشان محدود به دامنه خاصی از سرعت برش می‌باشد. یکی از انواع ویسکومترها، ویسکومترهای چرخشی با استوانه‌های هم محور می‌باشد. در این ویسکومترها یک بیشتر ...

دستگاه جذب اتمی

1396-06-15

دستگاه جذب اتمی

طیف سنجی جذب اتمی (AAS) یک روش اسپکتروسکوپی برای اندازه¬گیری کمی عناصر شیمیایی با استفاده از جذب اشعه نوری (نور) توسط اتم در حالت گازی است. در شیمی تجزیه این تکنیک برای تعیین غلظت یک عنصر خاص در یک نمونه مورد استفاده قرار می گیرد. AAS می تواند برای تعیین مقدار کمی بیش از 65 نوع از عناصر مختلف مورد استفاده قرار گیرد. البته حد تشخیص برای همه آن 65 عنصر مناسب نیست. مثلاً اگرچه اندازه¬گیری اورانیم در نرم افزار دستگاه جذب اتمی وارد شده ‌است اما کمترین غلظتی که می‌توان اندازه گیری کرد در حدود ppm 500 است که مقدار بزرگی است. لذا این روش دستگاهی را می‌توان برای اندازه گیری حدود ۳۰ عنصر با حد تشخیص منا بیشتر ...

تعیین میزان سولفور فراورده های نفتی

1396-06-15

تعیین میزان سولفور فراورده های نفتی

گوگرد یا سولفور نام یک عنصر شیمیایی است که در گروه ششم، دوره سوم از جدول تناوبی عنصرها جای گرفته‌است. این عنصر در خانواده اکسیژن قرار دارد، پیش از آن فسفر، پس از آن کلر، در بالای آن اکسیژن و پایین آن سلنیوم جای گرفته‌ است. نماد شیمیایی آن S و عدد اتمی آن ۱۶ است. گوگرد یک نافلز بی‌بو، بی‌مزه و چند ظرفیتی است که بیشتر به شکل بلورهای زرد رنگ موجود در کانی‌های سولفید و سولفات شناخته شده‌است. گوگرد عنصری مهم برای همه موجودات زنده‌است برای نمونه می‌توان به حضور گوگرد در ساختار اسید آمینوها و پروتئین‌ها اشاره کرد. گاز طبیعی و نفت، مهمترین ذخایر گوگرد در جهان امروز به شمار می‌آیند. از این منابع، گ بیشتر ...

تیتراتور کارل فیشر

1396-06-15

تیتراتور کارل فیشر

یک روش شیمیایی برای تعیین آب در جامدات ، حلال ها و اسیدهای آلی، الکل ها، استرها، اترها، انیدریدها و نمک های معدنی آب دار که قابل انحلال در آب اند، استفاده از واکنشگر کارل فیشر (واکنشگر اختصاصی) می باشد. اساس کار بر مبنای واکنش زیر است : I2 + SO2 + H2O → 2HI + SO3 لازم به ذکر است این روش برای ید، آلدهیدها، کتون ها، مرکاپتان ها و اکسیدات فلزی مناسب نیست؛ به طور مثال : MO + 2HI → MI2 + H2O طبق واکنش فوق در استفاده از این روش برای یک اکسید فلزی در حضور HI حاصل از عملکرد واکنشگر، آب تولید می شود که به عنوان آب اضافی در اندازه گیری آب آزاد نمونه خطای مثبت خواهد بود . اساس کار سنجش به دو بیشتر ...

پنترومتر قیر

1396-06-15

پنترومتر قیر

اين آزمايش براي تعيين سختي نسبي قيرهاي مورد استفاده در صنعت و راه سازي كاربرد دارد. براساس تعريف، قابليت نفوذ قير عبارت است از مسافتي برحسب دهم ميليمتر كه يك سوزن استاندارد در مدت زمان معلوم، در قير نفوذ مي كند. درجه نفوذ در قيرها مي تواند مشخص كننده عكس العمل قير در مقابل ضربه هاي وارد شده به آن (Shock) و نيز مقاومت قير در مقابل بار (Load) اعمال شده بر روی آن باشد. درجه نفوذ كمتر، نشانه قير سخت تر و درجه نفوذ بيشتر نشانه قير نرم تر است. ميزان درجه نفوذ قير، عامل مهمي در كاربرد آن است. به عنوان مثال راه سازها مايلند قيري كه در نقاط ترافيك و يا استاتيك مانند ايستگاههاي اتوبوس استفاده مي شود، در بیشتر ...

دستگاه تقطیر در اتمسفر فراورده های نفتی

1396-06-15

دستگاه تقطیر در اتمسفر فراورده های نفتی

تقطیر یکی از متداول‌ترین راه‌های جداسازی مواد از یکدیگر به علت تفاوت نقطه جوش می‌باشد. تقطیر یک فرایند فیزیکی برای جداسازی اجسام با دمای جوش متفاوت است. خصوصيات تقطير (فراريت) هيدروكربنها اغلب تأثير مهمي در ايمني و عملكرد آنها، به ويژه در مورد سوختها و محلولها، دارد. فراريت مهمترين عامل تعيين كننده تمايل يك هيدروكربن به توليد بخارهاي قابل انفجار است. فراريت براي سوختهاي موتور و جت عامل مهمي مي باشد كه بر روشن كردن، گرم شدن در دماهاي عملياتي بالا، ارتفاعات يا هر دو مؤثر است. حضور اجزاء با نقطه جوش بالا در سوختها به طور قابل توجهي بر ميزان تشكيل مواد جامد دور ريختني حاصل از احتراق، مؤثر مي باشد. بیشتر ...

دستگاه فلش پوینت

1396-06-15

دستگاه فلش پوینت

در درجات حرارت مختلف فراورده هاي نفتي مقداري تبخير مي گردند كه شدت و ضعف تبخير، وابسته به درجه حرارت و فراريت ماده نفتي مي باشد. تعیین نقطه اشتعال براي سنجش شدت تبخير مواد مي باشد و درجه حرارتي است كه بخارات جمع شده در روي مايع براي يك لحظه مشتعل مي گردند (در مجاورت شعله) از موارد استعمال نقطه اشتعال مي توان پيش بيني شرايط ايمني كه در حمل و نقل و نگهداري يك فراورده لازم است را نام برد. همچنين در تقطير مواد اوليه روغن موتور در فشار اتمسفر چون درجه حرارت فرایند بالا می باشد لذا احتمال تجزیه (Decomposition) روان كننده وجود دارد. نقطه اشتعال (Flash Point) مي تواند درصد مواردي را كه داراي نقطه جوش بیشتر ...

رنگ سنج (کالرمتر)

1396-06-15

رنگ سنج (کالرمتر)

تعيين رنگ فرآورده هاى نفتى سنگین (ASTM D1500) اين روش تعيين رنگ گروه وسيعى از فرآورده هاى نفتى مانند روغن هاى روان كننده، گرم كننده و سوخت هاى ديزلى و محصولات واكسى را پوشش مى دهد. رنگ فرآورده هايى كه توسط روش ASTM D1500 روشن تر (كمتر) از 0.5 باشد، با روش D156 اندازه گيري مي شود . دستگاه کالریمتر متشكل از منبع نور (روشنايى)، شيشه هاي رنگي استاندارد، ظرف آزمايش (استوانه شيشه اى) همراه با پوشش و محل مشاهده رنگ مى باشد. فرآورده مورد آزمايش در ظرف آزمايش ريخته شده و با ديسك شيشه اى رنگى مقايسه شده و در محدوده 0.5 تا 8 خوانده مى شود. در صورت عدم مشاهده انطباق دقيق و قرار گرفتن رنگ فرآورده ب بیشتر ...

دستگاه آنالیز آسفالتین

1396-06-15

دستگاه آنالیز آسفالتین

آسفالتينها تركيبات پيچيده اي هستند. اين تركيبات به دليل اينكه ماهيت تركيبي آنها از يك مخزن به مخزن ديگر تغيير مي كند، داراي وزن مولكولي معيني نمي باشند. از طرف ديگر مواد آسفالتيني به دليل دارا بودن ساختار حلقوي، در حلالهاي آروماتيكي و حلقوي مانند تولوئن، بنزن و غيره به خوبي حل مي شوند. اما در حلالهاي شيميايي نرمال آلكانها مانند نرمال هگزان يا نرمال هپتان حل نمي شوند. پس به منظور خارج كردن مواد آسفالتيني از فاز نفت خام، آلكان اضافه مي كنيم. آسفالتينها اغلب به تركيبات NSO معروفند، زيرا حاوي اتمهاي O ، S و N مي باشند كه بعضي از آنها جانشين كربن حلقه آروماتيكها مي شوند . تركيبات NSO بالاترين وزن بیشتر ...

اکتان سنج

1396-06-15

اکتان سنج

اگر اطلاعات مختصری در مورد موتورهای ۴ زمانه بنزینی که تقریبا ۹۹ ٪ موتورهای موجود را شامل می شوند داشته باشید، می دانید که یکی از این زمانها را تراکم می نامند و تراکم زمانی روی می دهد که مخلوط بنزین و هوا توسط پیستون تا حد مشخصی متراکم شده و پس از پایان زمان تراکم، بوسیله جرقه شمع، این مخلوط محترق می شود. میزان تراکم انجام شده را با عددی به نام نسبت تراکم می سنجند که در موتورهای قدیمی این نسبت تراکم ۵ به ۱ و در موتورهای بسیار پیشرفته تا ۱۲ به ۱ قابل افزایش می باشد .اما زمانی که مخلوط سوخت که ماده ای با قابلیت اشتعال بالاست زودتر از زده شدن جرقه توسط شمع و بواسطه تراکم محترق شود، موتور دچار کوبش بیشتر ...

PH متر

1395-08-10

PH متر

PH متر به میزان غلظت یون های H2 در محلول ، PH میگویند. تعیین میزان PH بر طبق پتانسیومتری است که در واقع همان تغییر پتانسیل الکتریکی الکترود محلول است . نحوه کاربرد PH متر قبل از کاربرد الکترود جدید باید به نکته های زیر توجه کرد : • کلاهک مربوط به الکترود که برای حفاظت آن است برداشته شود و الکترود را با آب مقطر شست و شو دهیم . • الکترود باید فاقد هرنوع ترک یا هر آسیب دیگری باشد . • حباب هایی که در قسمت بافر داخلی است باید به کمی چرخاندن دستگاه در جهت چپ و راست از دستگاه خارج شود . • در قسمت بالای در پوشی که از جنس لاستیک است بریده شده باشد . بیشتر ...

تجهیزات عمومی

1395-08-10

تجهیزات عمومی

تجهیزات عمومی در هر آزمایشگاه یک سری ابزار برای انجام آزمایش های مختلف باید وجود داشته باشد .که به این ابزار موجود در آزمایشگاه ها تجهیزات عمومی آن آزمایشگاه گفته میشود . کاربرد تجهیزات عمومی آزمایشگاه شما برای انجام هر تستی در آزمایشگاه مانند کار با پروتئین ، کشت سلولی ، خون ، خاک ، آب ، هوا و ..... نیازمند ابزارها اصلی آزمایشگاهی هستید که در اکثر آزمایش ها مورد نیاز هستند. تجهیزات عمومی آزمایشگاه را میتوان در پروژهای زیر یافت . • ساخت و تولید • تحقیق و توسعه • آزمایشگاه پژوهشی • تست تشخیص پزشکی • آزمایشگاه های مراکز آموزشی در حالت کلی در هر مکانی که آزمایشگاه باشد این تجهیزا بیشتر ...

تجهیزات آنالیز مواد

1395-08-10

تجهیزات آنالیز مواد

تجهیزات آنالیز مواد در رشته کارشناسی مواد ، پیوند میان ساختمان درونی و خاصیت های مواد ، بیشتر در سطح های خیلی کوچک مولکولی یا اتمی بررسی میشود. از جمله زمینه های قابل توجه در این حوزه عبارتند از : • سرامیک • پلیمر • مواد نانو • فیلم هایی با ضخامت بسیار کم • تجهیزات مربوط به آزمایشگاه های مواد و متالوژی • مواد زیستی از این علم در راه سنجش میزان کیفیت ، توانایی اعتماد و ایمنی مواد و در اکثر موارد برای ساخت ماده ایی تازه با توانایی های مناسب کاربرد دارد. از جمله تجهیزاتی که در آنالیز کردن مواد کاربرد دارن عبارتند از : 1. اسپکتروفوتومتر UV VIS 2. دستگاه آنالیز XRF رومیزی 3. دستگ بیشتر ...

تجهیزات آزمایشگاه صنایع غذایی

1395-08-10

تجهیزات آزمایشگاه صنایع غذایی

تجهیزات آزمایشگاه صنایع غذایی ابزار های موجود در این نوع آزمایشگاه برای سنجش میزان کیفیت و یدستی مواد غذایی که در حالت مایع و جامد هستند استفاده میشود. بحث امنیت و ایمنی صنایع غذایی موضوعی بسیار با اهمیت است که باید در صدر توجه همگان باشد . سنجش میزان کیفیت مواد غذایی در این آزمایشگاه با انجام یک سری آزمایش انجام میشود . و انجام آزمایش های مواد غذایی در ایمنی غذاها بسیار مهم است . کاربرد های متفاوت ابزارهای آزمایشگاه مواد غذایی از جمله استفاده های کلیدی که افراد در آزمایشگاه ها مواد غذایی از این ابزار دارند عبارتند از : همانند با رطوبت ، پروتئین ، چربی ، میزان اسیدی و بازی بودن (PH) ، ق بیشتر ...

اکسیژن متر

1395-08-10

اکسیژن متر

اکسیژن متر نحوه ی عملکرد سنسور اکسیژن متر کم کردن گازهای گلخانه ایی توسط وسایل نقلیه به وسیله ی سنسور لامبدا انجام می شود. برای اینکه اطمینان حاصل شود از اینکه موتور وسایل نقلیه سوخت خود را تبدیل به آلاینده های مضری نمیکنند از سنسور لامبدا که در سال 1976 توسط رابرت بوش معرفی شد استفاده میشود. از سال 1979 استفاده از این ابزار در آمریکا رواج پیدا کرد و سپس در سال 1993 همه کشورهای اروپایی باید از این نوع سنسور ها در ماشین های خود استفاده میکردند. با سنجش نسبت اکسیژن موجود در گاز خروجی از اگزوز ماشین و اگاهی از میزان و درجه حرارت هوای وارد شده به سیلندر و دیگر موارد ، میتوان اطمینان حاصل کرد بیشتر ...